Do czego służy groover w kaletnictwie?

Kaletnicy zajmują się produkcją wyrobów ze skóry naturalnej, często jest to praca ręczna, z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi.

Mogą być te urządzenia do docinania, specjalne noże dzięki którym możemy wycinać paski czy też noże do skóry które stosowane są także przez garbarzy. W przypadku łączenia elementów podczas produkcji portfela czy też innych wyrobów wykonuje się dziurki aby ułatwić przełączenie ich nicią. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdza się groover, który pozwala wycinać otwory do szycia.

Do czego służy groover w kaletnictwie?

Groover pozwala zwiększyć estetykę produktu

Za pomocą groovera można zaznaczyć miejsce w którym ma powstać dziurka, często narzędzia tego rodzaju posiadają możliwość łatwego dostosowania odległości pomiędzy otworami, posiadają także kilka ostrzy czy też ostro zakończonych punktaków, dzięki czemu uzyskujemy równe odległości. Dodatkowo można także stworzyć specjalne rowki w których będą biegły szwy, dzięki temu wyroby będą wyglądały estetycznie, dodatkowo także ułatwiają szycie w grubej skórze. Pracę ze skórą może ułatwić zastosowanie prowadnicy, która może odmierzać odległość od brzegu skóry jak również od kolejnych otworów na nici. Groovery posiadają możliwość regulacji, dzięki czemu możemy łatwo dopasować odległości pomiędzy nićmi, Możemy także tworzyć różne wzory.

Groover jest ważnym narzędziem w pracy kaletnika, pozwala wykonywać otwory z bardzo dużą precyzją, dzięki czemu paski, portfele czy też inne wyroby charakteryzują się dużą estetyką. Powinny być to narzędzia, które posiadają odpowiednie zakończenia, skóra jest materiałem trudnym w obróbce, nie możemy dopuścić do poszarpania, należy wykonywać otwory ostrożnie, zwracając uwagę na rodzaj skóry. Wykonanie rowka umożliwia zagłębienie nici w skórze, dzięki czemu chroni je przed uszkodzeniem w czasie użytkowania, przedłużając żywotność. Groover umożliwia wprowadzenie nici w linii, jest to duże ułatwienie dzięki czemu igła nie zbacza z linii szycia.

Wysokiej jakości narzędziem do określania linii szwu jest groover – CraftPoint, który posiada regulację szerokości ostrza, dostępne są modele z różnymi końcówkami, dzięki czemu możemy wykonać rowki na nici oraz zaznaczyć otwory dla igły.