Znak towarowy i jego rejestracja – podstawowe informacje

Proces prowadzenia własnej działalności gospodarczej, niezależnie od branży, wiąże się z koniecznością zwracania uwagi nie tylko na pracę zarobkową, ale również na wiele innych kwestii o istotnym charakterze.

Wśród nich bardzo ważna jest dbałość o markę i jej właściwą wizualizację wśród potencjalnych klientów. W tym celu tworzone są różnego rodzaju znaki towarowe. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat samych znaków towarowych, ich wykorzystania oraz procesu rejestracji. Jest to bardzo rozległy i interesujący temat dla każdego, kto chce się wyróżnić na rynku.

Znak towarowy i jego rejestracja – podstawowe informacje

Kluczowe informacje na temat znaków towarowych

Pod pojęciem znaków towarowych należy rozumieć specjalne oznaczenia, dzięki którym bez konieczności długiego opisywania, klienci będą wiedzieć z jakim produktem albo marką mają do czynienia. Znakiem towarowym może być samo firmowe logo, logotyp z napisem albo po prostu sam napis bez żadnego dodatkowego elementu graficznego. Istnieje więc wiele rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę i przeanalizować ich konkretne cechy przed rozpoczęciem procesu tworzenia oraz wizualizowania swojej marki.

Znaki towarowe mogą posiadać formę zwykłą, która nie jest nigdzie zarejestrowana ani zastrzeżona. W takim przypadku bardzo często są one oznaczane symbolem TM. Opcją alternatywną są zastrzeżone znaki towarowe oznaczone literą R w kółku (®). W tym przypadku mamy do czynienia z elementami, które zostały zgłoszone w Urzędzie Patentowym, więc są one zarezerwowane tylko i wyłącznie dla danej firmy, a korzystanie z nich przez konkurencję jest niezgodne z prawem i może być ścigane przez właścicieli.

Aby zarejestrować własny znak towarowy w Urzędzie Patentowym konieczne jest złożenie specjalnego wniosku oraz spełnienie innych wymagań, a także załatwienie różnych kwestii formalnych. Wiele informacji na temat takich znaków towarowych można znaleźć na stronie https://znakitowarowe-blog.pl/znaczek-tm-co-oznacza-symbol-r/. Dodatkowo wsparcia w zakresie starania się o zastrzeganie znaku towarowego udzielają rzecznicy patentowi. Tacy specjaliści kontrolują rynek i sprawdzają czy ktoś wcześniej nie zastrzegł podobnego znaku, a także udzielają wsparcia w zakresie załatwiania skomplikowanych formalności w imieniu przedsiębiorcy.