Jaką funkcję pełni pompa paliwa

Pompa paliwa jest elementem naszego pojazdu, który dostarcza mieszankę do bloku silnika.

Aby silnik działał, powinny być napędzane tłoki, które wprawiane są w ruch podczas spalania mieszanki powietrza oraz paliwa. Obecnie wykorzystywane są nowoczesne pompy paliwa, które mogą dostarczyć określoną ilość w danym momencie, posiadają przepływomierz, zbierają wiele informacji, dzięki czemu pompa może szybko reagować na wciśnięcie pedału gazu. Wówczas zostaje podana większa ilość paliwa, uzyskana jest większa moc silnika.

Jaką funkcję pełni pompa paliwa

Objawy nieprawidłowego działania pompy paliwa

Pompa paliwa najczęściej podaje paliwo z baku znajdującego się z tyłu auta do przedniej części, do komory silnika. Do transportu paliwa wykorzystywane są specjalne metalowe rurki, które odporne są na korozję. Pompa posiada wiele podzespołów, może być to obudowa, czujnik wskaźnika paliwa, przewody, wiele części wirnikowych, rotacyjnych, które będą odpowiedzialne za wprowadzanie paliwo w obieg. Dodatkowo wykorzystywane są zawory, czujniki ciśnienia, pompa powinna być wyposażona w elementy, które odmierzą ilość przesyłanego powietrza w określonym czasie.

Duża ilość elementów ruchomych w pompie powoduje, iż niekiedy dochodzi do awarii. Awaria może być następstwem zanieczyszczenia paliwa, przetarcia elementów obrotowych w pompie. W tym przypadku możemy uzyskiwać niższe ciśnienie, zauważalny będzie spadek mocy auta. Odwrotnie, pompa może również ulec awarii podając zbyt dużą ilość paliwa do mieszanki. W przypadku kiedy nie możemy uruchomić silnika, może być to także problem z elementami elektronicznymi, czujnikami znajdującymi się w pompie paliwa.

Ze względu na skomplikowaną budowę naprawa pompy wtrysku może być dość kosztowna, nie zawsze dostępne są wszystkie części potrzebne do naprawy. Dlatego też wielokrotnie decydujemy się na zakup pompy zregenerowanej, która dostępna może być na stronie. Warto wybrać oryginalną pompę zregenerowaną, która z pewnością będzie pasowała do naszego auta, zapewni odpowiednią jakość. Dostępne są różnego typu zamienniki oferowane przez producentów chińskich, które mogą być słabszej jakości niż pompy oryginalne.